Kako ravnati po prejemu sklepa o prenehanju veljavnosti vozniškega dovoljenja?
V prometu je nujno, da se držimo cestnoprometnih predpisov.
Vendar pa se vsakemu od nas kdaj lahko zgodi, da storimo prekršek med vožnjo, kot je prekoračitev hitrosti ali drugi prekrški, ki privedejo do izreka kazenskih točk. Ko dosežemo osemnajst (ali več) pravnomočno izrečenih kazenskih točk, je podana pravna podlaga za sklep o prenehanju veljavnosti vozniškega dovoljenja, ki ga izda sodišče po uradni dolžnosti.
Predlog za odlog prenehanja veljavnosti vozniškega dovoljenja
Zakon o prekrških[1] omogoča posameznikom, da v takšnih primerih vložijo predlog za odlog prenehanja veljavnosti vozniškega dovoljenja[2]. Za to mora oseba zaprositi pristojno sodišče pravočasno, priložiti zahtevane dokaze in podrobno opisati okoliščine, ki utemeljujejo predlog v skladu z zakonskimi določbami, o čemer presoja sodišče.
Predlog za odlog prenehanja veljavnosti vozniškega dovoljenja se lahko vloži v roku 15 dni od pravnomočnosti prejetega sklepa o prenehanju veljavnosti vozniškega dovoljenja. Ta predlog se vloži na sodišču, ki je izdalo sklep.
Zdravniško spričevalo
Pomembno je, da predlogu priložite zdravniško spričevalo o opravljenem kontrolnem zdravstvenem pregledu v skladu z Zakonom o voznikih. Brez pravilno predloženega zdravniškega spričevala bo sodišče zavrglo predlog. [3] Zdravniško spričevalo mora potrjevati zmožnost za vožnjo motornega vozila. [4]
Sodišče bo tudi zavrglo predlog za odlog izvršitve prenehanja veljavnosti vozniškega dovoljenja, če od dneva poteka preizkusne dobe, določene z zadnjim sklepom o odlogu prenehanja veljavnosti vozniškega dovoljenja, nista minili vsaj dve leti skladno z ustaljeno sodno prakso.
Pri odločanju o odlogu izvršitve prenehanja veljavnosti vozniškega dovoljenja sodišče upošteva osebnost storilca, njegovo preteklo obnašanje, njegovo vedenje po storjenem prekršku, stopnjo odgovornosti za prekršek in okoliščine, v katerih je storil prekršek. Sodišče lahko razpiše narok, na katerega povabi storilca, za ugotovitev teh okoliščin. Če storilec ne pride na narok in ne opraviči svoje odsotnosti, se šteje, da je predlog umaknil.
Zato strankam vedno svetujemo, da nam čim bolj podrobno opišejo zgoraj navedene okoliščine, da jih lahko povzamemo v predlog ter da se odzivajo na vabila sodišča.
Preizkusna doba
Sodišče sme odložiti izvršitev prenehanja veljavnosti vozniškega dovoljenja pod pogojem, da storilec v času, ki ne sme biti krajši od šestih mesecev in ne daljši od 24 mesecev (preizkusna doba, ki jo sodišče določi v sklepu), ne stori hujšega prekrška, in če v roku, ki ga določi sodišče, izpolni obveznosti[5], ki jih določi sodišče na podlagi zakona o voznikih.
Obveznosti
Zakon predpisuje postopek za izkazovanje izpolnitve teh obveznosti, ki jih določi sodišče. Obveščanje sodišča je nujno in obvezno, saj sodišče na ta način preveri izpolnitev obveznosti v skladu s sklepom.
Če ste se znašli v zgoraj opisani situaciji, vam svetujemo, da nas zaradi specifičnih okoliščin primera, predvsem pa zaradi kratkih rokov, čim prej kontaktirate.
Pripravila: Manca Trček
[1] Zakon o prekrških (Uradni list RS, št. 29/11 – uradno prečiščeno besedilo, 21/13, 111/13, 74/14 – odl. US, 92/14 – odl. US, 32/16, 15/17 – odl. US, 73/19 – odl. US, 175/20 – ZIUOPDVE in 5/21 – odl. US).
[2] 202.d člen in nadaljnji opisujejo pogoje in postopek.
[3] V praksi zaradi kratkega zakonskega prekluzivnega roka za vložitev predloga za odlog prenehanja veljavnosti vozniškega dovoljenja prihaja tudi do primerov, ko stranka ne dobi termina za zdravniški pregled v ustreznem roku. V tem primeru svetujemo, da se predlog v vsakem primeru na sodišče vloži pravočasno, predlogu pa namesto zdravniškega spričevala priloži potrdilo zdravnika o terminu pregleda, če je termin seveda določen po izteku roka za vložitev predloga. Nemudoma po opravi zdravniškega pregleda pa naj se predlog pri sodišču doponi s predložitvijo ustreznega zdravniškega spričevala.
[4] V primeru, da je skladno z zdravniškim spričevalom storilec trajno ali začasni nezmožen za vožnjo motornega vozila, sodišče postopka skladno s petim oz. šestim odstavkom 202.d člena Zakona o prekrških.
[5] Obveznosti so udeležba v programu dodatnega usposabljanja za varno vožnjo, udeležba v ustreznem rehabilitacijskem programu po zakonu o voznikih ali udeležba v obeh navedenih programih. Sodišče pri izbiri obveznosti upošteva število, naravo in pomen prekrškov vožnje pod vplivom alkohola, prepovedanih drog, psihoaktivnih zdravil ali drugih psihoaktivnih snovi, ki so bili podlaga za prenehanje veljavnosti vozniškega dovoljenja, ugotovitve in predloge v zdravniškem spričevalu o opravljenem kontrolnem zdravstvenem pregledu in druge okoliščine, ki so pomembne za odpravo vzrokov, zaradi katerih storilec krši pravila cestnega prometa.