Mladoletnik je podal soglasje za preiskavo elektronske naprave. Ali tako soglasje zadostuje za zakonitost preiskave te naprave? Kakšna je pri tem vloga odvetnika oz. zagovornika mladoletnika?
O tem vprašanju je nedavno odločalo Vrhovno sodišče Republike Slovenije s sodbo I Ips 42209/2022 z dne 11. 7. 2024.
Poseg v ustavne pravice
Sodišče je zapisalo, da preiskava elektronske naprave pomeni poseg v pravico do zasebnosti iz 35. člena Ustave, lahko pa tudi poseg v komunikacijsko zasebnost iz določbe 37. člena Ustave. Za njeno zakonito izvedbo mora obstajati ena od dveh alternativno določenih pravnih podlag, in sicer
- vnaprejšnja pisna privolitev imetnika elektronske naprave oziroma znanih in dosegljivih uporabnikov te naprave, ki na njej utemeljeno pričakujejo zasebnost, ali
- obrazložena sodna odredba, izdana na predlog državnega tožilca.
Soglasje za preiskavo elektronskih naprav
V obravnavanem primeru je bila pravna podlaga za preiskavo elektronskih naprav mladoletnikova privolitev oziroma soglasje, šlo je za starejšega mladoletnika (starosti med 16 in 18 let). Zato je bistveno za odločitev v obravnavani zadevi, ali je bila mladoletnikova privolitev sad njegove prostovoljne in informirane odločitve. Tako odločitev pa po mnenju sodišča mladoletnik lahko izoblikuje le v navzočnosti in po posvetu s svojim zagovornikom.
Veljavnost soglasja
Vrhovno sodišče se je ukvarjalo tudi z vprašanjem, ali lahko pri takšnih odločitvah za veljavno soglasje zadostuje navzočnost mladoletnikovega zakonitega zastopnika (npr. starša). Sodišče je odločilo, da tudi prisotnost zakonitega zastopnika ne more nadomestiti navzočnosti zagovornika oziroma odvetnika.
Vloga zagovornika
Sodišče je zapisalo, da bo mladoletnikova obramba učinkovita le, če jo izvaja zagovornik, ki mora imeti v postopku proti mladoletniku ne le znanja s področja pravne stroke, ampak tudi dodatna znanja s področja mladoletniškega prestopništva.
Zato po mnenju sodišča mladoletnikova privolitev za pregled elektronske naprave ne more biti pravno veljavna, če ni bila podana po posvetu in v navzočnosti njegovega zagovornika.
Obramba z zagovornikom
Obvezna obramba (z zagovornikom) je namreč nujni pogoj, ki omogoča uresničitev ustavnih pravic iz druge alineje 29. člena Ustave in daje zadostno jamstvo za pošten postopek. S tem se mladoletniku neodvisno od njegove volje nudi strokovna pomoč. Obramba mladoletnika s pomočjo zagovornika oz. odvetnika je tako obvezna pri opravi vseh preiskovalnih dejanj v predkazenskem postopku, pri katerih je mladoletnik lahko navzoč, razen če gre za preiskovalna dejanja, ki jih je treba nujno opraviti in jih policija ob pogojih, določenih v zakonu, opravi brez odredbe sodišča.
Napisala Manca Trček