Naša odvetnica Katarina Emeršič Polić je objavila članek glede morebitne spremembe sodne prakse v zvezi s presojanjem nepoštenosti pogodb v švicarskih frankih (CHF kredit) v reviji Pravna praksa.

Sodišče Evropske unije je dne 13. oktobra 2022 sprejelo sodbo v zadevi C‑405/21, katere predmet je bil predlog za sprejetje predhodne odločbe, ki ga je vložilo Višje sodišče v Mariboru. Vprašanje se poraja, ali se bo sedaj slovenska sodna praksa spremenila, saj je praksa Vrhovnega sodišča v tem trenutku ustaljena. Iz nje med drugim izhaja, da se presoja nepoštenosti pogodbenega pogoja opravi, šele če banka ni pravilno izpolnila pojasnilne dolžnosti (VSRS Sklep II Ips 201/2017 z dne 7. 5. 2018). Vrhovno sodišče je odločilo, da če sploh pride do presoje nepoštenosti pogodbenega pogoja, je to potrebno opraviti v skladu s smernicami, ki jih je za to presojo podalo Sodišče Evropske unije (presoja dobre vere in obstoja morebitnega znatnega neravnotežja med pravicami in obveznostmi strank). V tem delu Vrhovno sodišče citira sodbo Sodišča EU v zadevi C-186/16 z dne 20. 9. 2017.

Slovenska sodišča morajo pri presoji, skladno z načelom lojalne razlage, upoštevati v sodbi Sodišča EU opredeljena merila, vendar to še ne pomeni, da se bo tudi praksa sodišč avtomatično spremenila. Zagotovo so to okoliščine, ki nakazujejo na morebitno spremembo glede presoje posamične kreditne pogodbe v švicarskih frankih in njene morebitne nepoštenosti, vendar bo to postopoma in verjetno ne takoj.

Žal se je s to tematiko primorano ukvarjati kar nekaj posameznikov, ki so kredit vzeli v švicarskih frankih (CHF) tako da vam predlagamo branje članka in posvet pri strokovnjaku, ki vam bo lahko svetoval specifično za vaš primer.